Від паркету до свистка: інтерв’ю з суддею Суперліги та вихованцем БК «Хижаки» – Михайлом Гераськіним
Сьогодні ми поспілкуємося з Михайлом, колишнім вихованцем БК «Хижаки», а нині — суддею Української Суперліги. Він пройшов шлях від юного баскетболіста до арбітра найвищого рівня, доводячи, що любов до баскетболу може проявлятися по-різному.
Як Ви почали свій шлях у баскетболі?
Наскільки я пам’ятаю, почав займатися десь у сезоні 2010/11, може, трохи раніше. Взагалі, у мене спортивна сім’я, тому я з дитинства пов’язаний зі спортом. На баскетбол мене привів батько, хоча перед цим були й інші варіанти, але зупинився саме на ньому.
Які найяскравіші спогади з часів гри за БК «Хижаки»?
Складне питання, багато всього було. Різні виїзди — це завжди багато сміху, багато друзів, багато баскетболу. Тому, мабуть, найяскравіші спогади — це виїзні тури та збори.
Чи були у Вас кумири серед баскетболістів?
В ті часи я ще не розумів, що існує Євроліга, тому слідкував за NBA 😁 Серед гравців NBA улюбленими були звісно такі як Кобі, Стеф Каррі, Кайрі Ірвінг тощо. Ну і зрозуміло, Майкл Джордан.
Як Ви перейшли від гри до суддівства?
Мені запропонували спробувати посудити, і якось втягнувся в це діло. Коли починав судити, це не було прям таким рішенням закінчити грати й почати судити. Так склалося)
Що найскладніше у Вашій роботі?
Багато є нюансів і складнощів. Найскладніше, мабуть, це «розуміти» гру, дуже важливий аспект для судді. Також — психологічна складова, прийняття рішень в кінці гри, тиск команд і трибун, відношення до своїх помилок (вони завжди будуть).
Чи стикалися Ви з упередженням через Ваш вік?
Звісно, було, я не одноразово чув фрази по типу: «Я зараз подзвоню, і ти судити більше не будеш!!». А особливо коли я почав судити аматорські змагання, для них це було, що якась «дитина» вказує їм, дуже досвідченим гравцям, на їх помилки. Але я розумів, що репутацію та повагу до себе треба заробляти правильними рішеннями і завжди залишатися людиною.
Який матч був найскладнішим у Вашій суддівській кар’єрі?
Думаю, що це був матч довоєнного сезону, Вища ліга, Хмельницький приймав у себе якусь команду вищої ліги, тоді був хороший рівень гри і ліг.
Як Ви справляєтесь з тиском та емоціями під час гри?
Чи знали ви, що у кожній баскетбольній грі є ще третя команда?) Так, це судді. Командна робота і підтримка допомагають залишатися з холодною головою. Важливим фактором ще є досвід подібних «гучних» ігор та впевненість у своїх рішеннях та рішеннях колег.
Чи є у Вас хобі поза баскетболом?
Якогось яскравого хобі немає, але мені подобається ще грати у волейбол, слідкую за тенісом, футболом, біатлоном. Спорт — це моє.
Чи є у Вас якась кумедна історія, пов’язана з баскетболом?
Кумедних історій є багато, особливо на виїздах, не буду вибирати якусь одну)
Які навички, отримані в БК «Хижаки», допомагають Вам зараз у суддівській кар’єрі?
Якщо ти як суддя розумієш гру, то можеш краще зайняти позицію, розуміючи, яка ігрова дія буде далі. Є спеціальний термін для цього — Anticipate the play. Також дисципліна й розуміння того, що без роботи над собою і над помилками росту не буде.
Чи підтримуєте зв’язок з колишніми тренерами та одноклубниками?
Не сказав би, що прям підтримую зв’язок, але іноді переписуємося, або розмовляємо при зустрічах.
Яку пораду Ви б дали юним баскетболістам БК «Хижаки»?
Найголовніша порада… багато всього можна сказати. Думаю, що це відношення до баскетболу, а це крім самої гри, і команда з тренером, і батьки, і вболівальники, судді та взагалі всі, хто причетний до матчу, має бути взаємоповага. Також потрібно розуміти, що без самодисципліни нічого не вийде, не буде прогресу. І не боятися помилятися, помилки завжди будуть, адже не помиляється лише той, хто нічого не робить. Ці навички допоможуть вам не лише в баскетболі, а й далі по життю, адже далеко не всі залишаться в баскетболі на професійному рівні.
Дякуємо за інтерв’ю! Сподіваємося, Ваша історія надихне наших юних «Хижаків» на нові звершення!
Як бачимо з історії Михайла, баскетбол — це не тільки гра на майданчику. Це ціла культура, що об’єднує гравців, тренерів, суддів, вболівальників. І кожен може знайти своє місце в ній, реалізувати свій потенціал та досягти успіху. Головне — любити баскетбол, бути дисциплінованим та не боятися труднощів.
ПРЯМУЙ ДО СВОЄЇ МРІЇ!